خواص حرز امام جواد (ع)

معرفی حرز امام جواد (ع)

حرز در لغت یعنی ذکر یا دعا یا شیئی که انسان برای محافظت از بلایا و حوادث غیر طبیعی، همیشه همراه خود دارد. حرز مانند حجاب و پرده‌ ای است که انسان را از خطرات حفظ می‌کند که می‌ تواند گاهی ذکر خدا و گاهی یک شیء باشد، اما اگر یک دعا فقط باشد به آن تعویذ نیز گفته میشود. می‌ توان بیان کرد که تقریبا همه ائمه اطهار علیه السلام دارای حرز و دعاهای مخصوص خود بودند.

در دین اسلام و روایات شیعه نیز مطالب مهمی درمورد حرز بیان شده است از جمله حرز حضرت زهرا سلام‌الله‌ علیها، حرز یمانی منسوب به امیرالمومنین علیه‌ السلام، حرز حضرت خدیجه سلام‌ الله‌ علیها و… که در میان اینها حرز امام جواد (ع) که بر روی پوست آهو نوشته میشود شناخته شده تر و معروف تر است که خواص بسیاری دارد. دعای حرز امام جواد آشنا ترین دعا نزد علما و بزرگان دین می‌باشد. این دعای شریف به دو صورت صغیر و کبیر نوشته شده است.

خواص حرز امام جواد از نظر ایت الله بهجت

حضرت آیت‌الله بهجت توصیه‌ های مؤکدی درمورد به همراه داشتن حرز امام جواد علیه السلام برای در امان ماندن از بلایا و بیماری‌ها، دفع آزار شیاطین و اجنه، رفع اختلاف بین زوجین، درمان خواب‌های پریشان، باطل‌کردن سحر و طلسم، دفع حسادت و … کرده است. یکی از آداب آن این است که بر روی پوست آهو نوشته می‌ شود و به توصیه ایشان بهتر است به بازوی دست راست بسته شود.

با دقت در معنای حرز امام جواد (ع) می‌توان فهمید که دوری از بلایای زمینی و آسمانی مهم‌ ترین خواص این دعا می‌ باشد که در کتابی از سید بن طاووس به این موضوع اشاره شده‌ است و مرحوم مجلسی خواص دعای حرز جواد (ع) را در کتاب بحارالانوار ج 91 ص 354 بیان کرده‌ اند.

آیت الله بهجت در ادامه میفرمایند: به جهت دوری از خطرات و بلایا، محافظت از آزار شیطان و اجنه، درمان کابوس در خواب، باطل کردن جادو و سحر و… به همراه داشتن این دعا توصیه شده است. همچنین یکی از مهم ترین خاصیت این دعا از بین رفتن چشم زخم و حسادت میباشد.

آیت الله بهجت در جواب به سوالاتی که در مورد حسادت، آزار شیطان و اجنه، خواب‌های پریشان و … از ایشان میشده است تاکید زیادی به خواندن چهار قل، معوذتین و به همراه داشتن این دعا می‌ کردند.


خواص کامل حرز امام جواد (ع)

درامان ماندن از سحر و جادو

از علامه مجلسی در ارتباط با اثرات جادو بیان بیان شده است که مطلبی که از قرآن و احادیث مشخص شده است یک نوع تاثیر سحر در بعضی افراد و در بعضی بدن‌ ها می‌ باشد همچون تغییر در دوستی و دشمنی‌ ها، شادی و غصه‌ ها و … همچنین جادو به وسیله تعویذات «ادعیه توصیه شده از ائمه همچون دعای حرز امام جواد (ع)» و آیات قرآن و با توکل و امید به حضرت پروردگار دفع خواهند شد.

دفع چشم زخم از مهمترین خواص حرز امام جواد

حضرت امام صادق (ع) درمورد خواص این دعا فرموده اند: چنانچه اگر قادر بودید قبرها را بشکافید (علت مرگ را متوجه می‌شدید) خواهید فهمید که اکثر مرگ‌ و میرها به دلیل چشم زخم است. همین طور پیامبر اکرم (ص) نیز بیان کرده اند که :« چشم زخم قادر است مرد را در قبر قرار دهد و شتر را در دیگ.»

دفع بلایا غیرطبیعی

حرز امام جواد (ع) شناخته شده ترین دعا برای دفع بلایا و حوادث غیرطبیعی میباشد. با مطالعه این دعا و توجه به معنی این دعا میتوان فهمید که دفع بلا مهم ترین خواص حرز امام جواد (ع) میباشد.


آداب استفاده از این دعا

توجه داشته یاشید که دعای حرز جواد علیه السلام شما را در تحت حفاظت پروردگار جهانیان قرار می‌دهد؛ پس هیچ شخص و هیچ چیز جز خدا خیر و شر بودن کاری را تعیین نمیکند و اگر او بخواهد هیچ چیز جلو دار نخواهد بود و اتفاقاتی که حضرت معبود به دلیل رحمتش از شما گرفته میشود به چیزهایی مانند شانس و مهارت خود و مسایلی مانند این بستگی ندارد. این نکته را فراموش نکنید که خداوند بهترین نگهدارنده است و همانا او بسیار رحیم است.

چنانچه برایتان تفاقی افتاد خیالتان راحت باشد که حادثه‌ ای عظیم‌ تر در انتظارتان بوده است که با رحمت خداوند و خواص حرز امام جواد (ع) از آن محفوظ مانده اید. طبق روایات و توصیه ها گفته شده است که در زمان نوشتن حرز امام جواد (ع) نباید روزهای قمر در عقرب باشد (حالت خاصی که تنها در بعضی از روزهای سال است) همچنین بایستی توجه داشته باشید تا حروف و اعداد به درستی و بدون هیچ غلط و خط خوردگی نوشته شوند.

توصیه شده است که قلم و کاغذ و جوهری که استفاده میشود ساخت دست مسلمان باشد و با داشتن وضو و نشستن رو به قبله نوشتن این دعای با ارزش را انجام دهید. این دعای پرخاصیت و باارزش در فروشگاه الماس تابان با رعایت آداب به طور کامل موجود میباشد و میتوانید خریداری کنید.

این دعا نماز مستحبی دارد که توصیه شده است هنگام اولین استفاده خوانده شود. نماز به شکلی است که میتوانید خودتان آن را بخوانید و یا کسی دیگری به نیت شما این کار را انجام دهد.